Polki walczą o medal. Anglia czeka w drodze do finału. Czy powtórzą sukces sprzed dekady?

Reprezentantki Anglii przez fazę grupową szwedzkiego Euro przeszły jak burza. Na otwarcie turnieju pokonały Francję 1:0, następnie rozbiły pełniące rolę gospodarza Szwecję 5:1. Na koniec grupowych zmagań Anglia odprawiła Norwegię 3:0 i wespół z Francją awansowała do półfinału.

W grze o marzenia, a więc o medal mistrzostw Europy i awans na mundial, który rozegrany zostanie w 2024 roku na Dominikanie, Polki zmierzą się z Anglią właśnie, zaś w drugim meczu półfinałowym Hiszpania zmierzy się z Francją. Zwycięstwo na początek turnieju. Polki zdobędą medal i awansują na mistrzostwa świata?

Mistrzostwa Europy do lat 17 kobiet rozgrywane są od 2008 roku. Pierwszym triumfatorem rozgrywek była kadra Niemiec. Co ciekawe w latach 2008 – 2013, turniej finałowy zawsze odbywał się w Szwajcarii.

To właśnie 2013 rok był szczęśliwy dla biało-czerwonych. Najprawdopodobniej autorka najdroższego transferu w historii kobiecej piłki. Według informacji hiszpańskich mediów, FC Barcelona miała zapłacić Vfl Wolfsburg ponad 500 tysięcy euro za jedną z najlepszych strzelczyń Europy.

Reprezentantki Anglii częściej grały o medale. W 2008 roku w meczu o brąz przegrały z Danią 1:4, w 2014 roku uległy Włoszkom po rzutach karnych 3:4, natomiast w roku 2016 odebrały medale za trzecie miejsce, pokonując Norwegię 2:1. W 2023 roku Anglia również dotarła do półfinału, jednak UEFA nie przeprowadziła meczu o trzecie miejsce.

Warto nadmienić, że mistrzostwa Europy do lat 17 kobiet odbywają się co roku. W 2023 roku najlepsza trójka turnieju, to trzy drużyny, które również w 2024 roku znalazły się w półfinałach tj. Anglia, Hiszpania i Francja, która w finale wówczas pokonała Hiszpanię 3:2.

Obecny półfinał będzie doskonałą okazją do rewanżu dla piłkarek z Hiszpanii. Najbardziej utytułowane w tej kategorii wiekowej są Niemki, które 8-krotnie zdobywały złoto. Hiszpanki turniej wygrywały 4 razy, po jednej wygranej mają Francja oraz Polska.

Jak będzie tym razem? Byłby to pierwszy awans biało-czerwonych w historii. Jak radzą sobie piłkarki AP Orlen Gdańsk?

Na turnieju rozgrywanym w Szwecji ekstraligowy zespół AP Orlen Gdańsk reprezentują dwie zawodniczki. Jak piłkarki z Pomorza radzą sobie na turnieju? Występująca w defensywie Oliwia Łapińska zagrała we wszystkich trzech meczach grupowych po 90 minut.

Anna Skrzypczyk z kolei wchodziła z ławki rezerwowych w meczach z Belgią i Portugalią. W pierwszym na 14 minut, w drugim na 26 minut. W starciu z Portugalią piłkarka AP Orlen Gdańsk ukarana została również żółtą kartką.

Polska również stawia sobie ambitne cele. Przed piłkarkami Marcina Kasprowicza niezwykle trudne zadanie, ale zadanie absolutnie do wykonania. Mecz Anglia – Polska odbędzie się o godzinie 18:30 w Malmö, trzy godziny wcześniej, a więc o godzinie 15:30 w Lund zmierzą się Hiszpania z Francją.

Transmisję z boju o finał przeprowadzi stacja TVP Sport. Dołącz do nas i śledź “Dziennik Bałtycki” codziennie. Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Do czego służyła ta komora?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *