Historia derbów Trójmiasta Lechii Gdańsk z Arką Gdynia. Dla kogo bilans jest lepszy?

Pierwszy derbowy mecz Lechii z Arką rozegrany był blisko 60 lat temu. We wrześniu 1964 roku obie drużyny zmierzyły się w Gdańsku w ramach II ligi (obecna I liga).

Emocjonujące spotkanie zakończyło się wygraną biało-zielonych 2:1. Najpierw gole dla gospodarzy strzelili Janusz Charczuk i Bogdan Adamczyk, a honorowym trafieniem odpowiedział Zygmunt Gadecki.

Rewanżowe spotkanie w Gdyni – wiosną 1965 roku – zakończyło się wygraną Arki 1:0. Zwycięską bramkę strzelił Henryk Kalinowski.

Żółto-niebiescy już 44 lata czekają na wyjazdowe zwycięstwo nad Lechią w meczu o ligowe punkty. Po raz ostatni dokonali tego w kwietniu 1974 roku, a gola strzelił Adam Mięciel.

W Gdańsku do dziś miło wspominane są trzy wysokie zwycięstwa nad Arką. W sezonie 1983/84 Lechia wygrała w Gdańsku 3:0, a w Gdyni 4:1.

Bohaterem był Jerzy Kruszczyński, który w obu meczach ustrzelił hat-tricka. Autorem czwartego gola w Gdyni był Jacek Grembocki.

Arka odpowiedziała trafieniem Wojciecha Cirkowskiego. Lechia wówczas awansowała do krajowej elity.

Z kolei w 1992 roku biało-zieloni zwyciężyli u siebie 3:0 po golach Mirosława Girucia, Marcina Kaczmarka i Sławomira Wojciechowskiego. Złą sławą okryły trzecioligowe derby, które rozegrane zostały w Gdyni w 1997 roku.

W 87 minucie biało-zieloni prowadzili 2:1 i wówczas kibice Arki poradzili sobie z płotem i wtargnęli na murawę. Piłkarze uciekli do szatni, sędzia przerwał mecz, a policja po raz pierwszy użyła broni gładkolufowej.

Spotkania nie udało się wznowić, a później wynik został zweryfikowany jako walkower na korzyść Lechii. Spotkanie odbyło się w Gdyni i zakończyło się zwycięstwem biało-zielonych 1:0.

Autorem zwycięskiego gola był Paweł Buzała. Porażka w tym spotkaniu to był dopiero początek derbowych klęsk w wykonaniu żółto-niebieskich.

Po golach Emila Nolla i Tadasa Labukasa drużyna Arki prowadziła 2:0 w 87 minucie. W 89 minucie kontaktową bramkę strzelił Paweł Nowak, a w piątej minucie doliczonego czasu gry wyrównał Luka Vućko.

Mecz zakończył się remisem 2:2, a żółto-niebiescy spadli z ekstraklasy. W niedzielę derby Trójmiasta odbędą się w Gdańsku.

Biało-zieloni pojechali do Gdyni w październiku 2016 roku jako zdecydowany faworyt, a spotkanie zakończyło się remisem 1:1. Rewanż w Gdańsku to wygrana biało-zielonych 2:1.

Jesienią ubiegłego roku Lechia pojechała do Gdyni w kryzysie, po klęsce z Koroną Kielce 0:5, ale derby wygrała. Gola strzelił Flavio Paixao.

Portugalczyk w Gdańsku popisał za to hat-trickiem, a Lechia wygrała 4:2. Po spadku Lechii w tym sezonie ponownie doszło do derbów Trójmiasta.

Pod koniec listopada ubiegłego roku Arka wygrała u siebie 1:0 po golu Michała Marcjanika z rzutu karnego. W niedzielę czas na kolejną konfrontację Lechii i Arki, a tym razem mecz zostanie rozegrany na stadionie Polsat Plus Arena w Gdańsku, przy udziale kibiców obu klubów i frekwencji bliskiej 37 tysięcy.

Dołącz do nas na Facebooku! Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy.

Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?