Czy Polacy zdobędą olimpijskie medki w zapasach? Cztery szanse na sukces w Tokio! Dziennik Bałtycki

Pierwsze prawo startu na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu wywalczyły Anhelina Łysak (kat. 57 kg, Cement Gryf Chełm) oraz Wiktoria Chołuj (kat. 68 kg z AKS Białogard). Ostatnią szansą na bilet do Paryża był turniej kwalifikacyjny w Stambule, gdzie nie zabrakło również reprezentantów Polski.

Pierwszy kwalifikację zdobył Arkadiusz Kułynycz, zawodnik RCZS Olimpijczyk Radom, który w kategorii 87 kg w stylu klasycznym rozpoczął wygraną walką z Japończykiem Sohą Sakabe. Mimo przegranej w ⅛ finału z Białorusinem Kiryłem Maskiewiczem, Kułynycz triumfował w kolejnych walkach, pokonując m.in. utytułowanego Gruzin, Laszę Gobadze. Z kolei Zbyszek Baranowski z AKS Białogard wywalczył bilet na Igrzyska Olimpijskie poprzez niesamowicie emocjonującą walkę z Chińczykiem Awusajmanem Habilą.

Reprezentacja Polski w zapasach ma więc 4 przedstawicieli na IO w Paryżu. Prezes Polskiego Związku Zapaśniczego, Andrzej Supron, wyraził radość z kolejnych dwóch miejsc na igrzyskach olimpijskich, podkreślając determinację i charakter zawodników. Kibice mieli również nadzieję na awans Tadeusza Michalika, jednakże nie udało mu się wywalczyć kwalifikacji olimpijskiej podczas turnieju w Stambule. Warto zaznaczyć, że również naszym kadrowiczkom nie udało się zakwalifikować na Igrzyska Olimpijskie.

Należy jednak zauważyć, że reprezentacja Polski liczy na efektowne i efektywne występy swoich zawodników w Paryżu oraz wierzy w możliwość zdobycia medali. Zawody zapasów podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu odbędą się w dniach 5-11 sierpnia 2024.