Żeglarze z Pomorza zdobywają medale na regatach Kieler Woche. Ewa Lewandowska i Krzysztof Królik z AZS AWFiS Gdańsk, ChKŻ Chojnice, wywalczyli złoto.

W edycji 2024 jako pierwsi zaprezentowali się żeglarze w klasach olimpijskich oraz w klasach przygotowawczych. Jakub Jakubowski z Polskiego Związku Żeglarskiego tłumaczy, że łódka przygotowuje żeglarzy do pływania na olimpijskich klasach 49er i 49erFX. Ewa i Krzysztof wygrali sześć z jedenastu wyścigów i uplasowali się na pierwszym miejscu wśród załóg mieszanych, a przy okazji wygrali klasyfikację generalną.

Komentując ten wyścig, Jakub Jakubowski mówi: “Wyścig ten młodzi Polacy wygrali w pięknym stylu i w nagrodę stanęli na drugim stopniu podium!”. W klasie 470 trzy inne polskie załogi uplasowały się w czołowej dziesiątce. Kacper Paszek i Iga Wielczyk zajęli 4. miejsce, Agnieszka Pawłowska i Bartłomiej Szlija – 5. miejsce, a Rafał Pogorzelski i Julia Oleksiuk – 7. miejsce.

Polka, która przygotowuje się do startu w igrzyskach olimpijskich, objęła prowadzenie drugiego dnia regat. W kolejnych wyścigach żeglowała równo i z przodu stawki, wygrywając trzy z dziewięciu wyścigów i pewnie sięgając po złoty medal. Kieler Woche, czyli Tydzień Kiloński, to jedna z najstarszych i największych imprez żeglarskich w Europie, której początki sięgają końca XIX wieku.

Żeglarski festiwal gromadzi każdego roku kilka tysięcy żeglarzy oraz miliony turystów.