Oglądanie meczów może negatywnie wpływać na sen, twierdzą naukowcy

Każdy kibic piłkarski z niecierpliwością oczekuje wielkiego turnieju piłkarskiego. W tym roku odbywa się Euro 2024 w Niemczech, gdzie rywalizuje ze sobą 24 reprezentacje z Europy. Jest to największa impreza sportowa w regionie, która trwa miesiąc i pozwala codziennie oglądać przynajmniej jeden mecz na najwyższym poziomie. Jest to niezwykle wyjątkowe, biorąc pod uwagę system ligowy w innych krajach.

Prawdziwi fani są gotowi obejrzeć wszystkie możliwe potyczki, nawet te transmitowane późnym wieczorem. Jednak naukowcy z Uniwersytetu w Monachium postanowili zbadać, jak oglądanie meczów wpływa na zdrowie. Badania przeprowadzone na grupie 500 osób podczas Euro 2020 wykazały, że emocje i spożycie alkoholu mogą wpływać na sen i odpoczynek. Wyniki badań wykazały, że aż 65% respondentów doświadczyło problemów ze snem, a czas ich wypoczynku skrócił się o 1,5 godziny.

Interesującym aspektem jest różnica między płciami, gdzie kobiety częściej decydowały się na oglądanie meczu następnego dnia kosztem lepszego snu. Wydaje się, że mężczyźni spędzają średnio 7 godzin na oglądanie meczów, podczas gdy kobiety “tylko” 6 godzin przed telewizorem. Ekspertka ds. snu, Theresa Schnorbach, zwraca uwagę na znaczenie zdrowego snu, zwłaszcza podczas takich emocjonujących wydarzeń jak Euro 2024.

Zaleca to utrzymywanie regularnego rytmu snu i ograniczenie spożycia alkoholu, aby poprawić jakość snu oraz cieszyć się sportowymi emocjami w pełni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *