Euro 2024: adidas łączy ikony światowej piłki nożnej w najnowszej kampanii pokazując, jak walczyć z presją

W miarę jak rośnie ekscytacja związana z najważniejszą imprezą tego lata, a więc Euro 2024, piłkarze mierzą się z jeszcze większą presją niż podczas gry w lidze czy nawet w pucharach. Jak pokazują badania i statystyki, gracze wykonujący rzuty karne w meczach reprezentacji pudłują trzykrotnie częściej niż ci, którzy strzelają „jedenastki” w rozgrywkach klubowych. Lionel Messi zapisujący się złotymi zgłoskami w historii, Jude Bellingham grający ze znajomymi na boisku w swoim rodzinnym mieście, Ousmane Dembele strzelający zjawiskowego gola „raboną”, Gio Reyna i jego bramka po efektownym „rainbow flicku”, cudowne dziecko niemieckiego futbolu Florian Wirtz, czy pewny siebie Pedri przed meczem reprezentacji. Oni wszyscy pokazują początkującym piłkarzom, jak można odpowiednio ukierunkować presję, by działała ona na korzyść, a nie deprymowała przed ważnym spotkaniem.

Przypominają także, skąd wzięła się ich miłość do futbolu i jak dziecięce marzenia przeradzają się w rzeczywistość. Presja jest uniwersalnym zjawiskiem odczuwalnym przez wszystkich sportowców, także tych rywalizujących na najwyższym poziomie – tłumaczy dr Niklas Haeusler, współzałożyciel firmy neuro11. Jednak nasze najnowsze badania z udziałem ambasadorów adidas pokazały, że właściwe techniki zarządzania stresem, zwiększają efektywność sportowców o 40 proc. Mówimy tu o wykorzystaniu presji podczas kluczowych momentów poprzez skupienie się na powtarzalnych czynnościach.

Tak właśnie najlepsi gracze mogą realizować swoje największe marzenia tego lata. W filmie na nogach Ousmane’a Dembele i Santi Jimeneza widzimy także nowe buty piłkarskie adidas – F50, które zadebiutowały na boisku podczas finału Ligi Mistrzów. Z kolei Jude Bellingham ma na sobie bluzę dresową ze swojej dedykowanej linii „JB Originals”, która pojawi się w sprzedaży w najbliższych miesiącach. Gdy po raz pierwszy grasz dla drużyny narodowej, wiąże się to z wyższym poziomem presji, do której musisz się szybko dostosować – mówi reprezentant Anglii i gwiazda Realu Madryt Jude Bellingham.

Grając na najwyższym poziomie w tak młodym wieku, nauczyłem się że presja wiąże się z większą odpowiedzialnością i gra z takim obciążeniem może być trudna. W życiu kieruje się zasadą – i to też mogę doradzić innym – jeśli pojawia się presja, musisz pamiętać dlaczego tak naprawdę grasz w piłkę. Wyjeżdżając na tegoroczny turniej, będę miał z tyłu głowy to, że gram z miłości do futbolu. Samą presję natomiast wykorzystuje do motywowania się, by grać najlepiej jak potrafię.

Wciąż chcemy pomagać w „zdejmowaniu” negatywnej presji ze sportowców i przypominać im, co rozpaliło w nich miłość do futbolu. Mamy nadzieję, że nasze hasło „You Got This” zainspiruje sportowców do przełamywania presji i osiągania szczytów własnych możliwości – dodaje Florian Alt. Dołącz do nas i śledź “Dziennik Bałtycki” codziennie. Widziałeś coś interesującego?

Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *