Nowa praca Vitala Heynena: Belga będzie prowadził reprezentację Chin. Wieloletnia umowa i duże oczekiwania

Tym razem siatkarski trener będzie chciał osiągnąć solidny wynik z chińskimi siatkarzami. Celem tej współpracy ma być uczestnictwo drużyny narodowej na igrzyskach olimpijskich w 2028 roku. Po Paryżu gospodarzem imprezy czterolecia będzie Los Angeles. Ostatni udział chińczyków w turnieju olimpijskim miał miejsce w 2008 roku, kiedy byli organizatorami.

W poprzednim roku Vital Heynen prowadził reprezentację Niemiec kobiet, z którą m.in. zagrał w fazie pucharowej Ligi Narodów. W ćwierćfinale niemieckie siatkarki uległy Polkom 1:3. Z kolei w turnieju kwalifikacyjnym do IO zajęły czwarte miejsce.

W grupie C bezpośredni awans zapewniły sobie reprezentacje Polski i Stanów Zjednoczonych. Równocześnie pracował także w tureckim klubie Nilüfer Belediyespor. W turnieju kwalifikacyjnym mężczyzn, w chińskim Xi’an, reprezentacja Chin uplasowała się na siódmej pozycji, zajmując przedostatnią lokatę. Na przestrzeni siedmiu spotkań wygrali jedno.

W ostatniej kolejce przegrali z Biało-Czerwonymi. Równocześnie warto zaznaczyć, iż Polacy wcześniej zapewnili sobie awans na igrzyska. W pięciu setach przegrali także z dobrze rokującą Holandią, czy też aktualnymi brązowymi medalistami olimpijskimi Argentyńczykami. W światowym rankingu FIVB znajdują się na 31. pozycji.

Przed Chińczykami są takie nacje jak: Kamerun, Korea Południowa, Chorwacja, Chile, czy Rumunia. W latach 201-2021 Heynen z powodzeniem prowadził reprezentację Polski. W tym okresie Polska zdobyła m.in. mistrzostwo świata (2018), dwa medale Ligi Narodów i mistrzostw Europy, czy też srebro w Pucharze Świata.

Na igrzyskach w Tokio Polacy przegrali w 1/4 finału. W tie-breaku ulegli późniejszym mistrzom olimpijskim Francuzom.