Słupszczanie z tamtejszego WOPR zdominowali konkurencję największą liczbą zwycięstw w poszczególnych kategoriach: bieg-pływanie-bieg, pływanie na dystansie 250 m, flagi plażowe i bieg sztafetowy 4 razy 80 m. Dotąd odbyły się dwie rundy cyklu: 7. kwietnia w Redzie i 19. maja w Gdańsku. Na sezon, gdy ratownicy są szczególnie zajęci pracą, cykl zawodów jest przerywany. Dwie kolejne rozgrywki będą miały miejsce dopiero jesienią 13. października w Kościerzynie i 10 listopada, finałowa, w Słupsku. W zawodach startują drużyny z całej Polski, w tym najlepsi zawodnicy z województwa pomorskiego.
Wysoki poziom sportowy i wymagające konkurencje od lat przyciągają również uczestników z innych regionów Polski, dzięki czemu wydarzenie zyskuje wymiar ogólnokrajowy. Całoroczna edycja ma formę ligowych zawodów. Każda runda składa się z czterech różnych konkurencji, związanych z ratownictwem wodnym. Ideą przyświecającą organizacji cyklu jest szerokie upowszechnianie ratownictwa wodnego, przyciągnięcie młodych ludzi i umożliwienie rozwinięcia pasji do uprawiania sportów wodnych.
Pozwala również na nawiązywanie współpracy między różnymi ośrodkami zajmującymi się ratownictwem. Stanowi też płaszczyznę do wymiany doświadczeń nie tylko między zawodnikami, ale również trenerami, instruktorami i wykładowcami. Organizatorem zawodów jest Pomorska Federacja WOPR, która powstała w 2014 roku jako związek stowarzyszeń zajmujących się działalnością w zakresie ratownictwa wodnego. Poszczególne rundy organizują członkowie Federacji: Kaszubskie WOPR (Kościerzyna), Gdańskie Ratownictwo Wodne (Gdańsk), Słupskie WOPR (Słupsk), Wejherowskie WOPR (Reda) oraz Sopockie WOPR (Sopot).