Początkowo rywalizowano w sztafetach, następnie formułę zmagań zmieniono na bieg indywidualny. Od 2007 roku impreza oficjalnie przemianowana została na Bieg Westerplatte. Co ważne, ten bieg odbywał się nieprzerwanie, bez względu na sytuację polityczną i nastroje społeczne w Polsce. I zawsze był czymś więcej, niż tylko zwykłą imprezą sportową.
Przed biegaczami 62 edycja Biegu Westerplatte. W niedzielę, 15 września 2024 roku staną znów pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, a o godz. 10.10 wyruszą na 10-km trasę wiodącą do serca miasta. Po drodze miną okolice portu, miejską marinę, Filharmonię na Ołowiance, kładkę nad Motławą, przebiegną tuż obok Muzeum II Wojny Światowej, Stoczni Cesarskiej.
Ta trasa ma w zdecydowanej większości płaski profil, co może sprzyjać ustanawianiu własnych rekordów. Na mecie na zawodniczki i zawodników czekać będzie pamiątkowy medal. Biegaczki i biegacze będą mogli skorzystać z dwóch punktów nawadniania – w okolicy 5. kilometra oraz na finiszu. Liczba zarejestrowanych zawodników już przekroczyła 2,5 tysiąca.
Gdański Ośrodek Sportu, czyli organizator imprezy sportowej, limit ustalił na poziomie 3,5 tysiąca osób. Wynika to z logistycznych ograniczeń w transporcie autobusowym uczestników przed biegiem z centrum Gdańska na Westerplatte. Pula 100-200 miejsc będzie dostępna dla spóźnialskich w ostatnich dniach poprzedzających zawody. Widziałeś coś interesującego?
Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?