Katarzyna Niewiadoma zwyciężyła w Tour de France! Ogromny sukces polskiego kolarstwa

Katarzyna Niewiadoma prowadziła niemal cały ostatni etap, który prowadził przez 150 km górski z Le Grand-Bornand do Alpe d’Huez, trzymając się w grupie. Zawodniczka z teamu Canyon/SRAM Racing pilnowała przewagi nad wieloma rywalkami, takimi jak Cedrine Kerbaol czy Puck Pieterse. Polka kontrolowała wyścig. Na ponad 50 km przed metą dwie Holenderki, Demi Vollering z Team SD Worx oraz Pauliena Rooijakkers z Fenix-Deceuninck, ruszyły.

Holenderki zajmowały siódme i ósme miejsce w generalnej klasyfikacji po siedmiu etapach i traciły do Polki ponad minutę. Odjechały na ponad dwie minuty, ale wraz z ostatnimi kilometrami grupa trzech zawodniczek: Niewiadoma, Muzic i Realini, zbliżała się do Vollering oraz Rooijakkers. W obliczeniach Niewiadoma miała około kilka sekund przewagi w klasyfikacji całego Tour de France. Dwa kilometry przed metą Holenderki miały 50 sekund przewagi na etapie.

Na 2,5 kilometra przed metą Rooijakkers zaatakowała, ale Vollering nie pozwoliła jej się odłączyć. W drugiej grupie atak przypuściła Francuzka Muzic i właśnie Niewiadoma oderwały się od Włoszki Realini. Niewiadoma straciła tyle samo, ale końcowy triumf w Tour de France kobiet trafił do niej. Klasyfikację dla najlepszej góralki zwyciężyła Justine Ghekiere, a klasyfikację punktową wygrała Marianne Vos.