Tysiące policjantów na ulicach Gdańska. O 20:30 rozpoczną się 46. derby piłkarskie Lechia Gdańsk kontra Arka Gdynia

W przedostatniej – 33. kolejce Fortuna 1. Ligi Lechia Gdańsk podejmie na swoim stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk Arkę Gdynia. Poprzednie derby w Gdańsku odbyły się 31 maja 2020 roku przy pustych trybunach ze względu na restrykcje związane z pandemią koronawirusa.

Widzów, w tym 1,5 tys. Na zorganizowanym 19. kwietnia spotkaniu wojewody pomorskiej Beaty Rutkiewicz z przedstawicielami obu klubów, urzędu miasta Gdańska, Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk oraz policji ustalono, że z racji odbywających się w dniach 17-18 maja Juvenaliów, derby Trójmiasta odbędą się w niedzielę, 19 maja. Przed organizatorami i policją stanęło zadanie zapewnienia bezpieczeństwa podczas imprezy.

– Odbyło się wiele spotkań z przedstawicielami obu klubów, w tym także z przedstawicielami służb porządkowych organizatora, które w obiekcie będą dbały o bezpieczeństwo oraz z przedstawicielami urzędów miast Gdańska i Gdyni. Wspólnie wypracowano warianty działania podczas zabezpieczenia. Ponadto specjaliści ze sztabu policji KWP w Gdańsku odpowiedzialni są za szczegółowe opracowanie wszystkich wariantów operacji – informuje komenda wojewódzka policji.

Lechia Gdańsk – Arka Gdynia. Kto wygra? Jako że na stadion przy ul.

Pokoleń Lechii Gdańsk przybędą tysiące kibiców, policja zaangażuje do działania zdecydowanie większe siły. Liczba policjantów biorących udział w operacji będzie adekwatna do rangi imprezy oraz zagrożeń, jakie może ona powodować. XX wieku do początku wieku XXI.

Im gorzej wiodło się drużynom, tym większą frustrację, wyładowywaną przez agresję, prezentowali najbardziej krewcy kibice. Lała się krew. Najwięcej wzajemnej agresji wzbudzały sąsiedzkie konfrontacje na boisku.

W sezonie 1997/98, gdy obie drużyny szorowały dno w III lidze, Arka przypłaciła walkowerem zamieszki w Gdyni na stadionie przy ul. Ejsmonda, wywołane przez jej sympatyków podczas derbowego rewanżu. Ponad dekadę wcześniej, w czerwcu 1984 roku, nastąpił słynny atak kibiców Lechii na gdyńską „górkę”, na nieistniejącym już stadionie.

Kibice żółto-niebieskich musieli ulec – było ich ok. 5 tys. Choć czasy krwawych bitew pseudokibiców odchodzą już chyba do historii, jeszcze w 2019 roku, 20. Za ich przestrzeganie na stadionie odpowiedzialne są siły organizatora.

Osoby, które podczas imprezy sportowej używają elementów odzieży lub przedmiotów, które utrudniają lub uniemożliwiają identyfikację, nie stosują się do poleceń funkcjonariuszy lub służby porządkowej podlegają karze ograniczenia wolności, lub grzywny nie niższej niż 2 tysiące złotych. – W trosce o bezpieczeństwo uczestników meczu warto przypomnieć o obowiązujących ustawowych zasadach – dodaje KWP w Gdańsku. – Zgodnie z przepisami przestępstwem jest wnoszenie lub posiadanie na imprezie masowej broni, niebezpiecznych przedmiotów czy narzędzi, materiałów wybuchowych, pirotechnicznych, niebezpiecznie palnych.

Za tego typu przestępstwo może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności, ponadto sąd orzec środek karny zakazu wstępu na imprezę masową na okres od 2 do 6 lat. Stawką meczu jest 1. miejsce w Fortuna 1. Lidze po 33. kolejce.

Zwycięstwo Arki dałoby jej również awans do ekstraklasy. Pierwsze trójmiejskie derby miało miejsce 2 września 1964 roku na stadionie Lechii przy ul. Traugutta.

W historii 45 konfrontacji Arka wygrywała 12 razy, Lechia – 17, 16 razy drużyny zremisowały. *Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź “Dziennik Bałtycki” codziennie.

Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *