Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego to wyjątkowa impreza, która co roku otwiera sezon regatowy w Polsce. Przez kilka dni w jednym miejscu spotykają się polscy żeglarze regatowi z klas olimpijskich, nieolimpijskich, ale też amatorskich.
Oprócz wymiaru sportowego ważny jest również integracyjny charakter tych regat. Idea Pucharu PZŻ to spotkanie różnych pokoleń polskich żeglarzy.
Jest to okazja do zaprezentowania młodzieży zbierającej doświadczenie w klasach przygotowawczych oraz bardziej doświadczonych i utytułowanych żeglarzy realizujących szkolenie w konkurencjach olimpijskich. Na linii startu zobaczymy młodych zawodników, którzy do Krynicy Morskiej przyjadą prosto z mistrzostw Europy klasy 470 z francuskiego Cannes oraz mocną flotę z klasy Omega, dla których start podczas Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego będzie doskonałą formą do sprawdzenia swoich umiejętności przed Akademickimi Mistrzostwami Polski.
W drugiej części Pucharu PZŻ na wodach Zalewu Wiślanego rywalizować będą również żeglarze z klasy L’Equipe i Cadet. Ponad tygodniowy Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego zamknie trzecia część (24-26 maja), w której wystąpi największa ilość żeglarzy.
Na linii startu staną zawodnicy z klas ILCA 4, ILCA 6, ILCA 7, 49er, 29er, Finn, Hobie Cat 16, A-Class, Europa, OK Dinghy, iQFoil oraz Techno. Są to zarówno klasy olimpijskie, te obecne, jak i dawne oraz klasy przygotowawcze do łódek olimpijskich.
Dla większości zawodników majowe regaty w Krynicy to wewnętrzna eliminacja na imprezy międzynarodowe. Regaty o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego dla zawodników są bardzo dobrą okazją do ścigania się w dużej flocie, a na tym etapie rozwoju jest to doświadczenie nie do przecenienia.
To program, który PZŻ już od 11 lat realizuje dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Co roku w bezpłatnych zajęciach żeglarskich w całej Polsce bierze udział kilka tysięcy dzieci.
W Krynicy Morskiej z podstawami żeglarstwa zapoznają się uczniowie miejscowych szkół podstawowych.