Formuła 1. Max Verstappen najlepszy w kwalifikacjach i sprincie w Szanghaju

Verstappen miał 12,535 sekundy przewagi nad Perezem i 20,866 nad Sainzem. Czwarty ze stratą 26,522 był Charles Leclerc z Ferrari. Formuła 1 wróciła do Szanghaju po pięciu latach przerwy.

Verstappen liczy na pierwsze zwycięstwo na Shanghai International Circuit. “Ten tor jest fantastyczny, ma unikalny układ. Jest tutaj kilka trudnych zakrętów i długa prosta.

Istnieje wiele możliwości wyprzedzania” – ocenił Holender, który wywalczył piąte pole position w tym sezonie i 37. w karierze. Verstappen wygrał też wcześniejszy sprint w Szanghaju, dzięki czemu do 15 punktów powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej nad Perezem. “Wydaje się, jakby minęło już dużo czasu, odkąd byliśmy tu ostatni raz.

Nigdy nie jeździłem tu z Red Bullem, więc będzie fajnie” – powiedział Perez. Grand Prix Chin jest piątą rundą mistrzostw świata. Verstappen wygrał trzy z czterech dotychczasowych wyścigów.

Był najlepszy w Bahrajnie, Arabii Saudyjskiej i Japonii. W niedzielę powalczy o czwarte zwycięstwo w sezonie. Było to 100. pole position w historii zespołu Red Bull Racing.

Pod względem liczby wywalczonych pole position Verstappen zajmuje piąte miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Rekordzistą jest dziewiąty w piątek Brytyjczyk Lewis Hamilton, który dotychczas wywalczył pole position 104 razy. Jedyny Polak w historii cyklu Robert Kubica pole position wywalczył raz – w 2008 roku w Bahrajnie.

Holender jest pierwszym kierowcą w XXI wieku, który zdobył pierwsze pięć pole position w sezonie. Ostatnim, który dokonał tej sztuki był Mika Hakkinen w 1999 roku. Verstappen zdobył pole position na 21 różnych torach, wyprzedzając zarówno Ayrtona Sennę, jak i Nigela Mansella.

Aktualnie zajmuje czwarte miejsce na liście wszech czasów. Na 19 okrążeniach uzyskał 13,043 przewagi nad Brytyjczykiem Lewisem Hamiltonem z Mercedesa. Trzeci był jego kolega z zespołu Meksykanin Sergio Perez, a kolejne miejsca zajęli kierowcy Ferrari – Monakijczyk Charles Leclerc i Hiszpan Carlos Sainz.

Startujący z pole position Brytyjczyk Lando Norris z McLarena po walce z Hamiltonem na pierwszym okrążeniu stracił kilka pozycji i ostatecznie przyjechał jako szósty. Dzięki zwycięstwie w sprincie Verstappen do 15 punktów powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej nad Perezem. Wyścig Formuły 1, piąta eliminacja mistrzostw świata, wrócił do Szanghaju po pięciu latach przerwy.

Źródło: (PAP)