Przez 10 lat działania programu w zajęciach organizowanych w całej Polsce wzięło udział prawie milion dzieci. Znalazło się wśród nich wielu obecnych lekkoatletów odnoszących sukcesy w krajowych i międzynarodowych imprezach. Lesiewicz ma na swoim koncie m.in.
medale halowych mistrzostw Europy czy mistrzostw świata sztafet. – Moja sportowa przygoda rozpoczęła się w szóstej klasie podstawówki, kiedy to dobrze zaprezentowałam się na międzyszkolnych biegach przełajowych. Następnie rozpoczęłam swoje pierwsze treningi lekkoatletyczne, a później startowałam w Ogólnopolskich Czwartkach Lekkoatletycznych, później znanych pod nazwą „Lekkoatletyka dla każdego!”.
Poprawiłam wtedy rekord Polski do lat 14 na dystansie trzystu metrów, więc rozpoczęłam swoją przygodę z niezłym przytupem. Co tydzień brałam udział w zawodach organizowanych w ramach LDK i bardzo się cieszę, że jest to kontynuowane do tej pory. To duża szansa dla dzieciaków, które mają w sobie schowany ogromny potencjał i przez takie zawody mogą go odkryć – mówi Lesiewicz.
– Lekkoatletyka to zabawa dla dzieci, sport dla młodzieży i rekreacja dla rodziców i dziadków. To szansa dla wszystkich osób o różnych predyspozycjach, bo ktoś dobrze odnajdzie się w biegach wytrzymałościowych, a ktoś np. w rzutach technicznych albo biegach sprinterskich.
Zalet oczywiście jest więcej, bo lekkoatletykę można uprawiać przez cały rok i jest to aktywność sportowa dla wszystkich, bez względu na stopnie w szkole i liczbę złotówek w portfelu. Wiadomo, że lekkoatletyka to podstawa większości dyscyplin sportu, a także to propozycja ruchu dla dzieci o specjalnych potrzebach – podkreśla prof. Janusz Iskra z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Od zawodów w ramach „Lekkoatletyki dla Każdego!” zaczynała Pia Skrzyszowska, mistrzyni Europy w biegu na 100 metrów przez płotki i medalistka niedawnych halowych mistrzostw świata w biegu na 60 metrów przez płotki.
– Uważam, że taki program jest niezbędny do zachęcania dzieci do aktywności fizycznej. Lekkoatletyka kształtuje ogólną sprawność, koordynację, jest różnorodna, łatwo znaleźć coś dla siebie i pozwala poznać wielu ciekawych ludzi. Realizowany od 2014 roku program „Lekkoatletyka dla każdego!” obejmuje ponad sześćset grup treningowych w całej Polsce, a zajęcia prowadzone są w grupach uwzględniających wiek uczestników oraz stopień ich zaawansowania.
Dzięki zapewnieniu finansowania przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz zaangażowaniu jednostek samorządu terytorialnego wszystkie zajęcia w programie są bezpłatne. Program „Lekkoatletyka dla każdego!” powstał z potrzeby popularyzacji lekkiej atletyki jako sportu pierwszego kontaktu wśród dzieci i młodzieży. Młodych lekkoatletów prowadzą wykwalifikowani trenerzy współpracujący z metodykami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.